En yeni: Dünyanın en iyi 10 video düzenleme programı Trending: İnternetten para kazanmak, Ekgelir, En iyi Tıkla Kazan (PTC) Siteleri

Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?
Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?
Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca iftarda ve sahurda yedikleriniz konusunda daha çok dikkatli olmamızı tavsiye ediyor. Ramazan'ın başlaması ile birlikte iftar ve sahurda yenebilecek ağır yemekler beslenme alışkanlığı değişen bünyede problemlere neden olabiliyor. Uzmanlar, bu yılki Ramazan'ın yine yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle vatandaşlara sahurda ağır yemek yememelerini tavsiye etti.

İftar ile sahur arasında yenilen yiyeceklere dikkat edilmeli. Çay, kahve gibi vücuttaki demiri eksilten gıdaları tüketmemeli. Hamur tatlıları yerine sütlüler tercih edilmeli. İftarda mideye aşırı yüklenmek yanlış... İftar ve sahur arasında az ve sık yemek ise en doğrusu. İşte uzmanların iftar ve sahurda beslenme konusunda yaptığı tavsiyeler.

İftarda Hangi Gıdalar Yenmeli?

Orucunuzu bir adet hurma ile açın ve daha sonra bol su içilmelidir. Uzun süre aç kalan mide ve sindirim sistemi üzerinde yük oluşturacak herhangi bir besin ve sıvı içecekten mutlaka uzak durulmalıdır.

Yemeğe ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanmalıdır. Bağırsak problemi olanlar, çorbalarına kepek ilavesi yapabilecekleri gibi kepekli ekmek de tercih edebilirler.

Mutlaka bir çeşit sebze olmalıdır. Bu sebze yemeği olabileceği gibi, salata da olabilir.

Yoğurt protein ihtiyacının karşılanmasında önem taşımaktadır. Uzun süreli açlıklarda vücuttaki riboflavin düzeyi düşer ve ağız aftları oluşabilir.

Tatlı olarak sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Şerbetli, ağır tatlılar kişilerde yüksek şekere neden olabilir. Bu da; kişinin titreme, terleme ya da koma gibi bazı rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir.

Sahurda Neler Tüketilmeli?

Protein içeriği fazla gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için tercih edilmelidir. Aynı zamanda tokluk da sağlayan bu besinler, sahurda unutulmamalıdır. Yumurta, yoğurt, tahin, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır.

Kahvaltı şeklinde bir öğün olabilir. Ardından uyumaya devam edileceği için hem hafif, hem de tokluk sağlayacak mönüler seçilmelidir. Bu saatte börek ya da iftardan kalma yağlı yemekler tüketmek, sindirim güçlüğü ve mide rahatsızlığına neden olur.

Bol sıvı alınmalıdır. Su içilmelidir. Unutulmamalıdır ki; gün içinde iftara kadar bir daha sıvı tüketiminin sağlanabileceği bir fırsat olmayacak.

Meyve mutlaka yenmelidir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücut direncinin artması için mevsimine uygun çok şekerli olmayan meyveler, sahurda bir porsiyon şeklinde önerilir.

Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir.

Susuzluğa Karşı

Sıvı tüketimini arttırmak için iftarda ilk yemek olarak çorba tercih edilebilir. Gün içinde susuz kalınacağından, iftar ile sahur arasında en az 2-2,5 litre su içilmeli, ayrıca ayran, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, çorba, komposto gibi içeceklerle de sıvı alımı artırılmalıdır. Gazlı içecekler ise, mide rahatsızlıklarına neden olabilecekleri ve yeme kapasitesini arttırabileceği için önerilmemektedir.

Kilo Almamak İçin

Ramazan'da beslenme alışkanlığının değişmesi ve hareketin azalması nedeniyle, kilo almak kaçınılmazdır. Kiloları dengelemek için iftar ve sahur arasında bol sebze, meyve ve yağsız gıdalar tüketin. İftardan sonra yürüyüş yapın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. Ve lütfen yorumlara tıklanabilir link yazmayın!

 
 • Meftun Apart

  Meftun Apart Fethiye

  Apartlarımız deniz ve plaja 50 metre mesafede olup, klimalı, full eşyalı 2+1, 1+1, 4-6 kişilik ve havuzlu apartlardan oluşmaktadır.

 • Meftun Mede Blogger

  MEDE Blogger Tema Yardım

  Blogger şablonuzda, temanızda yardımamı ihtiyacınız var? Hertürlü blogger tema yardımı ücretsiz yapılır...

 • Sitemap sayfası oluşturma

  Sitemap sayfası oluşturma

  Sitemap bir web sitesinin haritasıdır.Arama motorlarının web sitelerini hızlı, daha çabuk ve tam olarak indexlemesi için oluşturulurlar.

 • hit arttırma

  Sitenizin hitini arttırın!

  Kaliteli hit arttırma sitemi ile ücretsiz hit kazanın, sitenizi Google'da yükseltin! Sitenizi ekleyin ve binlerce ziyaretçi kazanın!

 • internetten para kazan

  İnternetten para kazan !

  Boş zamanınızı internetde reklam izleyek ve bundan para kazanarak geçirebilirsiniz. Ek gelir elde edebilirsiniz!