Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme İpuçları

Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda dikkatli olmamız gerektiğini önermektedir. İftar ve sahurda yenilen yiyecekler, beslenme alışkanlığımızın değişmesine bağlı olarak oluşabilecek sorunlara neden olabilir. Özellikle yaz mevsimine denk gelen bu Ramazan'da sahurda ağır yemeklerden kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

İftarda Hangi Gıdaları Tüketmeliyiz?

 • Orucunuzu bir adet hurma ile açarak bol su içmelisiniz. Uzun süre aç kalan mide ve sindirim sisteminin aşırı yüklenmesinden kaçınmalısınız.
 • Yemeğe hafif bir çorba ile başlamalısınız, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Bağırsak problemi olanlar kepek ilaveli çorba veya kepekli ekmek tercih edebilirler.
 • Mutlaka bir çeşit sebze yemeği veya salata tüketmelisiniz.
 • Protein ihtiyacını karşılamak için yoğurt önemlidir. Uzun süreli açlık dönemlerinde vücuttaki riboflavin düzeyi düşebilir, bu nedenle yoğurt tüketimi önemlidir.
 • Tatlı olarak sütlü tatlıları tercih etmelisiniz. Şerbetli ve ağır tatlılar yüksek şeker içeriğiyle sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sahurda Neler Tüketmeliyiz?

 • Sahurda protein içeriği yüksek gıdalar tercih etmelisiniz. Bu besinler midenin boşalma süresini uzatarak açlık süresini geciktirir ve tokluk hissi sağlar. Yumurta, yoğurt, tahin, süt ve peynir gibi gıdalar ideal seçimlerdir.
 • Sahurda hafif ve tokluk sağlayacak mönüler tercih etmelisiniz. Börek veya yağlı yemekler yerine daha hafif seçenekler tercih etmelisiniz. Ayrıca bol sıvı alımına da dikkat etmelisiniz.
 • Meyve tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mevsimine uygun ve şeker oranı düşük meyveleri tercih edebilirsiniz.
 • Fazla tuzlu besinlerden kaçınmalısınız.

Susuzluğa Karşı

Gün boyunca sıvı tüketimi sağlamak için iftarda çorba tercih edebilirsiniz. İftar ile sahur arasında en az 2-2,5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca ayran, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, çorba, komposto gibi içeceklerle sıvı alımını artırabilirsiniz. Gazlı içeceklerden kaçınmanız önerlenmektedir, çünkü gazlı içecekler sindirim sorunlarına yol açabilir ve yeme kapasitesini artırabilir.

Kilo Kontrolü İçin Öneriler

Ramazan ayında beslenme alışkanlığının değişmesi ve hareketin azalması nedeniyle kilo almak kaçınılmaz olabilir. Ancak kilo kontrolü için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Bol miktarda sebze, meyve ve yağsız gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • İftardan sonra düzenli yürüyüş yaparak aktif olun.

Beslenmenize dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak, kilo alımını dengelemek için önemlidir.

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. Ve lütfen yorumlara tıklanabilir link yazmayın!

Önceki Makale Sonraki Makale