Meta Tag etiketleri nedir, nasil kullanilir?
Meta etiketler, web yöneticilerinin arama motorlarına siteleri hakkında bilgi vermesi saglayan, <head> bölümüne eklenen bilgi etiketleridir. Sayfanın <head> alanında kullanılan meta etiketleri (tag) tarayıcılara, arama motorlarına, robotlara, link analiz vb. programların hepsine sayfa hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar. Bu bilgiler, meta etiketinin name özelliğinin ismini, content özelliğinin değerini oluşturduğu isim-değer çifti olarak sağlanır. Sitenizin bu arama motorlarınca doğru bir şekilde gösterimi için bazı Meta tag’ları kullanmakta fayda var. Tamamının isteğe bağlı olarak belirtildiği bu değerlerin popüler kullanıma sahip olan özellik isimleri aşağıdaki listede gösterilmektedir. Meta tag etiketleri hakkında yeterince bilgi aldıktan sonra Meta Tag Oluşturucu ile Meta taglarınızı oluşturabilir, bu konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.
 1. author
 2. abstract
 3. content-language
 4. content-type
 5. copyright
 6. description
 7. designer
 8. distribution
 9. expires
 10. generator
 11. keywords
 12. language
 13. publisher
 14. reply-to
 15. revisit-after
 16. refresh
 17. robots
 18. title

author

Güncel sayfanın yazarının ve/veya iletişim bilgilerinin belirtilmesini sağlar.
<meta name="author" content="Meftun MEDE, meftunmede@gmail.com" />

abstract

Güncel sayfanın kısa özetinin belirtilmesini sağlar.
<meta name="abstract" 
 content="HTML meta etiketi tarayıcılara ve arama motorlarına 
 sayfa hakkında bilgiler sağlar." />

content-language

Sayfanın hangi dilde yayın yaptığının bilgisini verir. Lisan kodları listesindeki değerlerden birini alarak güncel sayfanın içerik lisanını belirtir. Aşağıdaki örnek, sayfa lisanının Türkçe olduğunun belirtilmesini gösterir.
<meta name="content-language" content="tr" />
Lisan kodları ile birlikte ayrıca, Ülke kodları listesindeki değerlerden biri kullanılarak lisanın ait olduğu ülke de belirtilebilir. Aşağıdaki örnek, sayfa lisanının Türkiye Türkçesi olduğunun belirtilmesini gösterir.
<meta name="content-language" content="tr-TR" />

content-type

Bu etiket, sayfanın içerik tipini ve karakter kodlamasını gösterir. Yazılmadığı takdirde sayfa ISO-8859-1 karakter kodlaması olarak değerlendirilir. HEAD etiketi içerisinde en üste yazılmalıdır. Aşağıdaki örnek, sayfa içerik tipinin text/html ve karakter setinin UTF-8 olarak belirtilmesini gösterir.
<meta name="content-type" content="text/html charset=utf-8" />
 
<meta http-equiv="content-type" content="text/html charset=utf-8" />

copyright

Güncel sayfanın kısa kopya/telif hakkı bilgisinin belirtilmesini sağlar.
<meta name="copyright" 
 content="(c) 2014 Meftun MEDE (https://meftunmede.blogspot.com) Tüm Hakları Saklıdır." />

description

Güncel sayfa ile ilgili açıklama girilen kısımdır. Olması çok önemlidir. Çoğu zaman arama motorları açıklama kısımlarında sizin buraya yazdığınız yazıyı görüntülerler. Mümkün olduğu kadar kısa ve içerikle ilgili bilgi veren bir yazı girilmelidir.
<meta name="description" 
 content="Bu sayfada HTML meta etiketinin içerebileceği 
 değerlerin isimleri açıklanmaktadır." />

designer

Güncel sayfanın (sitenin) tasarımcısının belirtilmesini sağlar.
<meta name="designer" content="Meftun MEDE - Blogger Eklentileri" />

distribution

Güncel sayfanın (sitenin) hitap ettiği bölgenin belirtilmesini sağlar. Aşağıdaki değerleri alabilir.
 • Global : Tüm internet ağına hitap ettiğini belirtir.
 • Local : Sitenin bulunduğu IP adres bloğunun ait olduğu ülkeye hitap ettiğini belirtir.
 • IU (Internal Use) : Kamuya hitap etmediğini belirtir.
Aşağıdaki örnek, bu sayfanının sadece Türkiye'ye hitap ettiğinin bildirilmesini göstermektedir.
<meta name="distribution" content="local" />

expires

Güncel sayfanın son geçerli olduğu tarihi GMT formatında belirtir. Sayfayı daimi olarak geçersiz kılmak için content özelliğine '0' değeri atanmalıdır.
<meta name="expires" content="Thu, 31 Dec 2009 23:59:59 GMT" />

generator

Güncel sayfayı oluşturmak için kullanılan programın isminin ve sürümünün belirtilmesini sağlar.
<meta name="generator" content="Notepad IDE v5.1" />

keywords

Güncel sayfanın içeriğini tanımlayacak virgül ile ayrılmış anahtar kelimeleri belirtir. Çok fazla anahtar kelimenin olması zarar getirebilir. Birkaç anahtar kelime girilmesi yeterli olacaktır.
<meta name="keywords" content="html, meta, name, keywords" />

language

İngilizce olmayan sayfalarda İngilizce sayfa lisan adının belirtilmesini sağlar.
<meta name="language" content="Turkish" />

publisher

Güncel sayfayı yayınlayan uygulamanın isminin ve sürümünün belirtilmesini sağlar.
<meta name="publisher" content="VS 2008" />

reply-to

Güncel sayfa hakkında e-posta adresi belirtilmesini sağlar.
<meta name="reply-to" content="meftunmede@gmail.com" />

revisit-after

Arama motorlarına gün olarak sonraki ziyaretlerini gerçekleştirme zamanının bildirilmesini sağlar.
<meta name="revisit-after" content="7" />

<meta name="revisit-after" content="7 days" />

refresh

Belirtilen süre sonunda belirtilen bir URL adresinin yüklenmesini sağlar. URL adresi belirtilmezse güncel sayfa adresi tekrar yüklenir. Aşağıdaki örnek, her 10 saniyede bir güncel sayfanın tekrar yüklenmesini gösterir.
<meta name="refresh" content="10" />
Aşağıdaki örnek, sayfa yüklendikten 60 saniye sonra https://meftunmede.blogspot.com adresinin yüklenmesini gösterir.
<meta name="refresh" content="60;https://meftunmede.blogspot.com" />

robots

Bu tag arama motorlarına nasıl davranmaları hakkında ön bilgi veriyor. Sayfanın arama motorlarında listelenip listelenmemesini bu tag ile belirleyebiliyoruz. Bu tagın alternatifi olarak robots.txt dosyası da bu işlevi görebiliyor. content özelliği aşağıdaki değerleri alabilir. Virgül ile ayrılarak birkaç değer birden belirtilebilir.
 • index : Sayfanın dizine eklenmesini bildirir.
 • follow : Sayfa içindeki bağlantıların/linklerin izlenmesini bildirir.
 • archive : Sayfanın ön izleme için ekran görüntüsünün oluşturulmasını bildirir.
 • noindex : Sayfanın dizine eklenmesini engeller.
 • nofollow : Sayfa içindeki bağlantıların/linklerin izlenmesini engeller.
 • noarchive : Sayfanın ön izleme için ekran görüntüsünün oluşturulmasını engeller. Daha önce oluşturulduysa silinmesini sağlar. (Önizlemenin silinmesi arama motorlarına göre farklılık gösterebilir.)
 • all : Tüm olumlu bildirimleri uygular. Arama motorları index, follow ve archive bildirimlerinden farklı bildirimleri de kabul ediyor olabilir. Bu yüzden arama motorunun yardım/destek sayfasına bakınız.
 • none : Sayfanın gözardı edilmesini bildirir.
 • noodp : Eğer sayfa DMOZ dizininde kayıtlı ise arama sonuçlarında DMOZ dizinindeki açıklamanın yerine sayfanın kendi açıklamasının kullanılmasını sağlar. Bu değer, özellikle MSNBOT (live.com) için geçerlidir.
Bir arama motoru robotu aksi belirtilmediği sürece bir sayfayı dizine ekleyebilir, sayfadaki linkleri takip edebilir ve sayfanın önizlemesini oluşturabilir. Bu yüzden robots özelliği ile all, index, follow ve archive değerlerinin kullanımının çok özel bir anlamı yoktur. Bunlar yerine sadece robotu engellemek amacıyla, engelleme amacına göre none, noindex, nofollow ve noarchive değerlerinin kullanımı daha doğru olacaktır. Aşağıdaki örnek, index, follow ve archive değerlerinin uygulamasını göstermektedir.
<meta name="robots" content="all" />
Aşağıdaki örnek, arama motoruna sayfayı dizinine eklememesini fakat, sayfadaki linkeri takip etmesinin bildirilmesini göstermektedir.
<meta name="robots" content="noindex, follow" />
Aşağıdaki örnek, arama motoruna sayfayı dizine eklemesini fakat, sayfadaki linkeri takip etmemesinin ve sayfanın önizlemesinin oluşturulmamasının bildirilmesini göstermektedir.
<meta name="robots" content="index, nofollow, noarchive" />

title

Arama motorunun dizininde gösterilecek başlığı belirler. Aslında bir Meta Etiketi değildir. Fakat meta etiketi şeklinde kullanımı vardır ve aynı kategoridedir. Sayfanın başlığını verir ve Google açısından en önemli etikettir. Buraya yazılanlar tarayıcının üst bilgi kısmında, arama motorunda sayfa listelenirken ve sayfanız sık kullanılanlar gibi bir yere kaydolurken gözükecek olan kısımdır. Sayfa içeriği ile ilgili en uygun başlık yazılmalıdır. Aynı şekilde HEAD etiketi içerisine yazılır.
<meta name="title" content="HTML Meta Etiket Değerleri" />

Açıklama

Bir META etiketi (tag), sağladığı bilgiyi ihtiyaç duyan programlara bildirmek için sayfaya eklenir. Yukarıdaki listede bir kısmı HTTP protokolü ile bildirilmiş, bir kısmıda arama motorları ve W3C organizasyonu tarafından önerilerek kabul görmüş META değerleri bulunmaktadır. Örneğin, nofollow değerini ilk Google kullanmış, ardından diğer arama motorları da kabul etmiştir. Bu listedeki META etiketi (tag) özellik değerleri haricinde daha binlerce etiket değeri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, keyphrases, subject, classification, geography, rating vs. vs. şeklindedir. Bu değerlerin çok büyük bir kısmı birçok program ve arama motoru tarafından tanınmadığı için sayfalarda kullanılmamalıdır. (Hatta, bu listedeki birkaç değer bile fazlalıktır.) Eğer META etiketleri ile herhangi bir konuda özellikle bilgilendirilmesi gereken bir program veya arama motoru varsa ilgili programın veya arama motorunun yardım bölümünde mutlaka ilgili etiket ile ilgili bilgi vardır. Örneğin, herhangi bir sayfanın Google ve YandexBot dizininde listelenmesini engellemek için aşağıdaki META etiketlerinin kullanılacağı Google ve Yandex yardım sayfalarında yer verilmiştir.
<meta name="googlebot" content="noindex" />

<meta name="YandexBot" content="noindex" />
* googlebot ve YandexBot özellik değerlerine, listede gösterilen robots değerinin alabileceği değerler de atanabilir. Ayrıca Google, site yöneticisi araçları bölümüne giriş yapan bir kullanıcının sitenin sahibi olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki gibi verify-v1 değerini içeren rastgele üretilmiş bir anahtar kodun sayfaya eklenmesini isteyebilir. Eğer kullanıcı sayfanın kaynak koduna erişip bu etiketi sayfaya ekleyebiliyorsa sitenin sahibi olduğunu ispatlamış olur.
<meta name="verify-v1" content="XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX" />
Bununla beraber programlar, arama motorları veya internet hizmeti veren siteler, site yöneticilerinden verify-v1 değerine benzer bir çok META etiket değerini sayfalara eklemesini isteyebilir. Hangi etiketin hangi değerle ekleneceği yalnızca ilgili sitenin yardım sayfalarında bulunabilir. Son olarak, Google, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarının yardım sayfalarına bakıldığında en önemli META özellik değerlerinin sadece description ve keywords olduğu görülmektedir. Tüm meta etiketlerinin opsiyonel olmasına rağmen bu iki değerin ve bunlar ile birlikte title etiketinin de kullanımı arama motorlarının sayfayı doğru analiz etmesi açısından önemlidir ve fayda sağlar. Diğer binlerce META özellik değeri bilgilendireceği bir hedef (arama motoru vs.) olmadığı sürece sayfaya eklenmesinin hiç bir anlamı olmayacaktır. Örneğin, yukarıda bahsedilen "rating" değeri, sözde sayfanın hitap ettiği kamu kesimini belirler ki bu Amerikan standartlarına göre 5 farklı değere sahip bir derecelendirmedir. Fakat, bu özellik 1996-97 yıllarındaki çalışmalarda HTML 3.2 önergesinin beraberinde önerilmiş ve hemen ardından iptal edilmiş bir değerdir. Yani en az 10 yıldır herhangi bir geçerliliği olmayan ve güncel olarak popüler arama motorlarının, hakkında bir bildirimi olmayan bir değerdir.

2 Yorumlar

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. Ve lütfen yorumlara tıklanabilir link yazmayın!

 1. H tag, meta tag.. Bunlar bana çok yabancı kelimeler. Bu konuda kısaca bilgilendirmeniz mümkün mü? Okuduklarım daha teknik bir dil olduğu için tam olarak anlamıyorum. Seo analizi yaptığım zaman blog puanlarım düşük çıkıyor. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazımı okuyup uygulayın. Seo puanınız yükselecektir. Kolay gelsin.

   Sil

Yorum Gönder

Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın. Ve lütfen yorumlara tıklanabilir link yazmayın!

Önceki Makale Sonraki Makale